دسته بندی : جایزه جهانی

https://emamkhomeiniprize.com/?p=770

اسماعیلی: باید نسل فعلی و آیندگان را با شخصیت حضرت امام خمینی(ره) آشنا کنیم

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی با بیان این مطلب، افزود: امیدواریم خداوند متعال کمک کند با پی‌ریزی این بنیان مهم بتوانیم نسل فعلی و آیندگان را در ایران و همه مناطق جهان با این شخصیت بزرگ آشنا کنیم.

وی در عین حال تصریح کرد: در برگزاری چنین رویدادهایی بیش از این که هدف فقط اعطای نشان باشد تلاش برای معرفی و ترویج افکار صاحب آن جایزه است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: نزدیک به سی و چند سال از غروب عمر مادی امام راحل می‌گذرد. اگر هر فرد منصفی بخواهد قضاوت کند حتما با اندکی تامل خواهد گفت هرچه قدر جلوتر می رویم اثرات وجودی آن مرد بزرگ بیشتر در دنیا شناخته می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: امام راحل شخصیتی فوق العاده بود؛ این پدیده بی نظیر( انقلاب) را رهبری کرد که جهت گیری همه قواعد حاکم بر نظام بین‌الملل وقت به سمت ایجاد پایه‌های نوین در سبک زندگی گذار از دین و سنت‌های دینی بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: عظمت کار امام(ره) را کسانی بیشتر درک می‌کنند که موضوع را در چنین فضایی بتوانند فهم کنند؛ امام(ره) انقلاب را در نقطه‌ای شروع کرد که طرح صد ساله مدرن سازی در ایران جلو رفته بود و به حسب ظاهر با غروب مرجعیت واحد آیت الله بروجردی فضا برای تفکرات دینی در ایران تنگ شده بود و همه مقدمات اجرای نوسازی اجتماعی دموکرات‌های آمریکایی در ایران آماده شده بود؛ همان طرح بازسازی اجتماعی که دموکرات‌ها در پی آن بودند برای اینکه جامعه ایرانی را وارد فضای مدرنیته غربی کنند و  فضای داخلی ایران را در برابر کمونیست‌ها مصون سازی کنند.

نائب رئیس جایزه جهانی امام خمینی(ره) اظهار داشت: در چنین فضایی انقلاب اسلامی با رهبری امام(ره) جلو رفت و معجزه قرن رخ داد، امام(ره) اندیشه سیاسی روشنی دارد که در آن مردم نقش اصلی را در تأسیس حاکمیت بر دوش می‌کشند؛ وقتی حاکمیت شکل می‌گیرد که مردم آن را بپذیرند و این مسیر را ادامه دهند، هم تأسیس نظام سیاسی و هم تدوام آن با حضور اکثریت مردم است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه رهبر انقلاب به عنوان شاگرد خلف امام(ره) نیز همین مطلب را به زبان می‌آورند، گفت: امام خمینی(ره) مخالف ترور و کارهای شبه کودتایی بود؛ سازمان‌هایی که آن روز با این هدف تشکیل شده بود با واکنش سرد امام(ره) روبه‌رو شدند چون امام(ره) معتقد بود مردم باید حرکت کنند.

وی افزود: وقتی مردم در راهپیمایی‌ها سرنگونی رژیم شاهنشاهی را فریاد می‌زدند و برپایی حکومت اسلامی را مطالبه می‌کردند معجزه امام خمینی(ره) به وقوع پیوسته بود، امام(ره) با دم عیسوی خود آحاد مردم را منسجم کردند.

اسماعیلی ضمن بیان مطلب فوق، گفت: اگر از واژه انقلاب برای نام گذاری نهضت امام استفاده می‌کنند به دلیل فقر واژگان است اگر انقلاب همین عناوینی است که به تحولات آمریکا، فرانسه و بریتانیا می‌گویند، قطعا این جنس، جنسه انقلاب ما نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: اما در انقلاب اسلامی ما، حتی روستاها و شهرهای کوچک پای کار آمدند و این تعهد را تنها در انقلاب اسلامی می‌بینیم؛ چرا که از جنس بعثت و حرکت انبیاست و تمام پایه‌های نظام نوپدید را با رای مردم شکل داد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: به عنوان مثال در نوروز سال ۱۳۵۸ که کسی تردید نداشت اکثریت قریب به اتفاق مردم از نهضت امام(ره) پشتیبانی می‌کنند، امام خمینی(ره) اصرار کردند مردم پای صندوق‌های رأی حضور یابند تا جایی که در یک سال پنج انتخابات انجام شد.

نائب رئیس جایزه جهانی امام خمینی(ره) با بیان اینکه رهبر انقلاب پیش از این در سخنرانی‌ اشاره کردند، امام بزرگ ما اهل مسامحه نبود اگر جمهوریت مقوله‌ای دینی نبود آن را اجرا نمی‌کردند و جمهوریت از تعالیم دینی ماست، ادامه داد: دموکراسی‌های دروغین دیکتاتوری‌های احزاب سیاسی است. مثلا در آمریکا مردم چاره‌ای جز انتخاب یکی از دو حزب حاکم ندارند.

امام راحل تعارض‌های دوگانه ساخت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ما میراث‌دار چنین امام(ره) با عظمتی هستیم، سر سلسله نواندیشانی دینی در سال‌های معاصر که حلقه یاران متعهدی مثل رهبر انقلاب، شهید مطهری، شهید بهشتی و شخصیت‌هایی مثل آیت الله جوادی آملی و آیت الله مصباح یزدی که به تشریح اندیشه‌های ایشان و ساخت نظام سیاسی ما کمک کردند را پرورش داد.

وی با بیان اینکه امام راحل دو گانه‌های بزرگ تعارض مدرنیته و سنت، دو گانه حضور زن در اجتماع یا پستونشینی بانوان و … را حل کرد، افزود: امام راحل تعارض‌های دوگانه ساخت، اندیشه‌های ناقص و وارداتی و اندیشه‌های تحجرگرایانه را حل کرد و ما امروز در فضیلت چنین امامی سخن به زبان می‌آوریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنانش، عنوان کرد: باید تلاش کنیم تا حدی از عظمت امام بی‌نظیرمان را با قلم‌های قاصری که داریم به دنیا نشان دهیم. انشاالله خداوند توفیق دهد تا بتوانیم این مسیر را پیش بریم.

بنابر اعلام این خبر، جایزه جهانی امام خمینی(ره) به عنوان عالی‌ترین نشان جمهوری اسلامی ایران در راستای اعتلاء و پاسداشت نام و راه حضرت امام خمینی (ره) در عرصه ملی و بین‌المللی به شکل دوسالانه و در دو بخش عملی و نظری به مؤثرترین اشخاص حقیقی و حقوقی فعال با آثار شاخص و ناب علمی و نیز اقدامات و فعالیت‌های تأثیرگذار و گسترده فکری و سیاسی _ اجتماعی که در راستای اندیشه‌های حضرت امام (ره) باشند، اعطا می‌شود. این رویداد به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و به دبیری حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، سال آینده برگزار می‌شود. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این رویداد می‌توانند به وبگاه این جایزه به نشانی https://emamkhomeiniprize.com/ مراجعه کنند.