دسته بندی : جایزه جهانی

https://emamkhomeiniprize.com/?p=212

جایزه جهانی امام خمینی (ره) باید به ایجاد جریان‌های فرهنگی بین‌المللی منتهی شود

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در نخستین جلسه شورای سیاستگذاری جایزه جهانی امام خمینی(ره) که روز چهارشنبه -۱۸ مرداد- با حضور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، با تاکید بر این مطلب افزود: این جایزه با هدف زنده نگه داشتن یاد و خاطره امام(ره) در داخل و خارج کشور، در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است.

وی به برگزاری جلسات متعددی در شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات و شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره موضوع احیای جایزه جهانی امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: جایزه جهانی امام خمینی (ره) در واقع به عنوان یک ارگان فرهنگی نظامی اسلامی در عرصه بین‌الملل محسوب می‌شود که مقدمات اجرای آن آغاز شده و با پیش‌بینی‌های صورت گرفته نیازمند همکاری همه نهادها و دستگاه‌های فعال در حوزه بین‌الملل است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور تاکید کرد: برای مشارکت دانشمندان و شخصیت‌های برجسته علمی در جهان که در حوزه اندیشه‌های امام(ره) فعالیت کرده‌اند به جایزه علمی و عملی نیاز است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نگاه به این جایزه نباید فقط کمیتی و متکی بر تعداد شرکت‌کنندگان و میهمانان باشد. بلکه به فراهم کردن یک فضای عمومی در داخل کشور برای معرفی و گسترش اندیشه‌های امام خمینی(ره) نیاز دارد. در واقع در کنار این جایزه بزرگ نیاز است که یک سری جوایز و فصل‌نامه‌ها و جریان‌های فرهنگی ایجاد شود تا جایگاه رفیع کنونی امام خمینی(ره) بیشتر از این شناخته شود.

اسماعیلی گفت: امام خمینی(ره) در سراسر جهان جایگاه رفیعی دارد و بسیاری از شخصیت‌های شناخته شده در کشورهای دیگر به امام(ره) ارادت خاصی دارند. باراک اوباما در خاطراتش می‌گوید ۱۷ سالم بود که در تصاویر تلویزیونی شخصیتی شبیه پیامبران دیدم و نمی‌دانستم در آینده در جایگاه ریاست جمهوری آمریکا بزرگترین مواجهه‌‌ام با انقلابی است که ایشان رهبری‌اش را به عهده دارند.

وزیر فرهنگ با اشاره به سفرش به روسیه و سخنرانی در یکی از دانشگاه‌های این کشور گفت: در آنجا به پیام امام خمینی (ره) به میخائیل گورباچوف رهبر شوروی سابق در ماه ژانویه ۱۹۸۹ اشاره کردم که امام در نامه‌اش به صراحت نوشته بود لیبرالیسم بن‌بست است و امروز به این بن‌بست رسیده‌اید.

وزیر فرهنگ از مسئولان فرهنگی و دستگاه‌ها و نهادهای حوزه بین‌الملل خواستار تشکیل و اجرای برنامه‌های مهم فرهنگی در کنار این جایزه بزرگ جهانی شد و تصریح کرد: باید با اجرای نمایشگاه‌ها و برنامه‌های جانبی و فرهنگی سعی شود اهداف این جایزه جهانی تقویت شده و یک اتفاق مهم به نام امام عزیز رقم زده شود.

انتخاب اعضای شورای سیاستگذاری و هیئت داوران

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در این نشست به تاسیس این جایزه در حدود ۱۰ سال پیش اشاره کرد و گفت: خوشبختانه اين جایزه بعد از ۱۰ سال در دولت جدید دوباره در حال احیاست و قرار است با تعیین اساسنامه و اعضای حقیقی و حقوقی آن به یک اتفاق مهم نظام اسلامی در حوزه بین‌الملل تبدیل شود.

حجت‌الاسلام مهدی ایمانی‌پور افزود: برای تعیین اعضای شورای سیاستگذاری و هیئت داوران از شخصیت‌های حقوقی و حقیقی تصمیم‌گیری شده که شامل رئیس‌جمهور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزیر امور خارجه، وزیر علوم، مدیر حوزه علمیه قم، رئیس جامعه‌المصطفی، رئیس دانشگاه تهران و دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اعضای حقوقی هستند.

در این نشست برای هیئت داوران از بین شخصیت‌های حقیقی ۳ نفر از منطقه آسیا، ۲ نفر از اروپا و آمریکا و ۳ نفر از آفریقا و کشورهای عربی و ۲ نفر از سازمان‌های بین‌المللی انتخاب شدند.

در منطقه آسیا شیخ مرتضی ترابی از ترکیه، دکتر مبارک حسینی از تایلند، مولاناکلب جواد نقوی از هندوستان، حلیمه حسینی و عبدالقیوم سجادی از کشور افغانستان و دکتر محمود اردول قلیچ از ترکیه نامزدهای انتخابی برای هیئت داوران بودند.

از منطقه آفریقا و کشورهای عربی، عمار حکیم از عراق و شیخ معین دقیق و شیخ نعیم قاسم از لبنان و یک نفر از شخصیت‌های دانشگاهی اهل سنت به عنوان نامزدهای احتمالی معرفی شدند.

از منطقه اروپا-آمریکا نیز امام محمد عاصی امام جمعه واشنگتن و شیخ عبدالکریم پاز امام جماعت مسجد التوحید شهر بوینس آیرس آرژانتین انتخاب شدند.